مجاهد فرهنگی بدون مرز، سید محمدعلی رحیمی

اجرای ‘پروژه کثیف’ توسط سفیر آمریکا در عراق از زبان سیاستمدار عراقی

بغداد – ایرنا – سیاستمدار عراقی و عضو پارلمان ملی این کشور نسبت به اجرای ‘پروژه های کثیف’ از سوی ‘داگلاس سیلیمان’ سفیر آمریکا با هدف تسلیم خواهی عراق در برابر آمریکا هشدار داد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا ، ‘محمد الصیهود’ عضو فراکسیون ائتلاف ملی در پارلمان عراق گفت: داگلاس سیلیمان سفیر آمریکا در بغداد پروژه توطئه آمیزی را در دست گرفته که برای عراق خطرناک است و با توجه به انتخابات مهم پیش روی کشور، باید هشدارهای جدی و پیگیری های لازم در این باره انجام شود.
وی گفت: سفیر آمریکا در بغداد شروع به اجرای پروژه ای کثیف در عراق کرده که هدف از آن فتنه انگیزی در عراق و بازگشت کشور به خانه اول فرقه گرایی غم انگیزی است که خود آنها پیش تر به راه انداختند.
این نماینده شاخص پارلمان عراق گفت: آمریکا بطور جدی روی موفقیت این طرح در شرایطی که پروژه داعش شکست خورده و به اهداف مورد نظر واشنگتن نرسیده است، حساب باز کرده است.
وی با اشاره به اینکه سفیر آمریکا دخالتی آشکار در امور عراق دارد، از وزارت خارجه خواست تا وی را احضار کرده و اظهارات او را بررسی و چنانچه اتهامات او ثابت شد از کشور اخراجش کند.
این سیاستمدار عراقی افزود: با توجه به اینکه عراق در آستانه یک انتخابات سرنوشت ساز (پارلمانی ۲۲ اردیبهشت) است سفیر آمریکا می خواهد در کشور فتنه ایجاد کند.
الصیهود تاکید کرد که اظهارات سلیمان تداوم همان خطی است که ثامر السبهان سفیر سابق سعودی در بغداد دنبال می کرد و گفته بود ما در حال تغییر معادلات سیاسی در عراق (به نفع اهل سنت) هستیم. این امر بیانگر تلاش آمریکا برای ایجاد فتنه میان شیعه و سنی برای تضعیف عراق و روند سیاسی آن می باشد.
رسانه های عراقی اخیرا از برگزاری جلسه ای با حضور تعدادی از نیروهای سیاسی در منزل سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق خبر داده اند که سفیر آمریکا نیز در آن حضور داشته و گفته بود بدلیل ‘ناکامی شیعیان در اداره عراق’، کشورش قصد دارد به اهل تسنن برای به دست گرفتن قدرت کمک کند.
اگر چه برخی از مقامات اصل برگزاری چنین جلسه و سخنان منسوب به سفیر آمریکا را نفی کردند اما منابع مطلع صحت خبر برگزاری آن و سخنان سیلیمان را تائید می کنند.
با اعلام پایان نظامی گروهک تروریستی داعش در عراق در اوایل آذرماه سالجاری، بسیاری از احزاب، شخصیت ها و رسانه های عراقی با اشاره به منتفی شدن بهانه حضور نظامیان خارجی تحت پوشش ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش در کشورشان، بیش از پیش خواستار خروج این نظامیان که عمدتا نیروهای آمریکایی هستند، شده اند.
آمریکایی ها که در سال ۲۰۱۱ بدلیل شکست ها و ناکامی های مکرر، مجبور به ترک عراق شده بودند، سه سال بعد به بهانه مبارزه با داعش و در راس یک ائتلاف خودخوانده بین المللی بار دیگر وارد این کشور شدند.
با استمرار مطالبات برای خروج نظامیان خارجی (آمریکا) پارلمان ملی عراق نیز دو هفته پیش در مصوبه ای از دولت خواست جدول زمانبندی برای خروج نیروهای نظامی خارجی از این کشور تعیین کند.
بحث درباره کم و کیف و نیز دلایل حضور یا عدم حضور نیروهای آمریکا که تا ده هزار نفر تخمین زده می شوند، یکی از مهمترین بحث های سیاسی ماههای منتهی به انتخابات پارلمانی عراق بوده است.
اکنون به نظر می رسد با سخنان مداخله جویانه سفیر آمریکا در عراق، مخالفت ها با تداوم حضور نظامی آمریکا در عراق که به باور ناظران زمینه مداخلات بیشتری را از سوی واشنگتن در این کشور فراهم می کند، بیش از پیش افزایش خواهد یافت.
خاورم**۳۸۰**

همچنین بخوانید...

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.