مجاهد فرهنگی بدون مرز، سید محمدعلی رحیمی

در حال تکمیل نصرالله: ما خواهان همزیستی مسلمانان و مسیحیان هستیم

بیروت-ایرنا-«سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان گفت: طایفه شیعه در لبنان نمی خواهد خود را طایفه پیشرو قرار دهد بلکه ما خواهان همبستگی، همزیستی و شراکت واقعی مسلمانان و مسیحیان هستیم.

به گزارش ایرنا، نصرالله این سخنان را امروز دوشنبه در تجمع انتخاباتی حزب الله که با شرکت صدها نفر در مجمع سیدالشهدا در حومه جنوبی بیروت برگزار شد مطرح کرد.
این سخنرانی که به صورت ویدیو کنفرانس صورت گرفت، ویژه حوزه انتخابیه «جبیل-کسروان» بود که حزب الله نیز یک کاندیدا در این حوزه دارد.
انتخابات پارلمانی لبنان قرار است حدود دو هفته دیگر (شانزدهم اردیبهشت) برگزار شود.
۵۸۳ نامزد در قالب ۷۷ لیست در ۱۵ حوزه انتخاباتی برای تصاحب ۱۲۸ کرسی پارلمان لبنان با هم رقابت می کنند.
حزب الله ۱۳ کاندیدا را معرفی کرده است که با کاندیداهای جنبش امل و احزاب و شخصیت های نزدیک به این دو حزب در قالب لیست های مشترک در حوزه های مختلف ائتلاف کرده اند.
شعار انتخاباتی حزب الله «دفاع می کنیم و می سازیم» (نحمی و نبنی) است.

*محکومیت جنایات داعش، سعودی و رژیم صهیونیستی
دبیرکل حزب الله لبنان در ابتدای سخنانش حمله دیروز گروه تروریستی تکفیری داعش به صف ثبت نام کنندگان در انتخابات افغانستان را محکوم کرد.
وی گفت: آنچه در افغانستان رخ داد نتیجه تفکر تروریسم تکفیری به نمایندگی داعش است؛ پدیده ای که اگر هنوز در لبنان بود، هیچ کسی نمی توانست نه انتخاباتی و نه مراسم ها و کارناوال های انتخاباتی برگزار کند.
نصرالله همچنین حمله نظامی عربستان سعودی به یک جشن عروسی در یمن را محکوم کرد.
وی رژیم صهیونیستی را نیز به دست داشتن در ترور «فادی البطش» استاد فلسطینی در مالزی متهم و آن را محکوم کرد.

*همزیستی مسلمانان و مسیحیان
نصرالله در ادامه به وضعیت حوزه انتخابیه «جبیل-کسروان» اشاره کرد. وی این حوزه را باب گفت و گو درباره همزیستی اسلام و مسیحیت در لبنان دانست.
دبیرکل حزب الله با اشاره به ائتلاف های انتخاباتی این منطقه گفت: در جبیل گروهی هستند که با آنها در سیاست اتفاق نظر داریم اما در ائتلاف انتخاباتی اختلاف پیدا کردیم. البته گروهی هم هستند که هم در سیاست و هم در انتخابات با آنها اختلاف نظر داریم. گروهی نیز هست که با آنها اتفاق نظر داریم و اکنون با آنها وارد رقابت های انتخاباتی شده ایم.
وی خواهان همبستگی و مشارکت حقیقی مسلمانان و مسیحیان شد و گفت: تفکر طائفه گرایانه در لبنان به پایان رسیده است و حزبی که بخواهد همه چیز را در اختیار داشته باشد، موفق نخواهد بود و باید تفکر مشارکت و همکاری داشته باشیم.

*قانون انتخابات لبنان
دبیرکل حزب الله در ادامه سخنان خود به بررسی روند تصویب قانون انتخابات لبنان و نگاه این حزب پرداخت.
قانون انتخابات جدید لبنان پارسال به تصویب رسید که به موجب آن الگوی انتخاب از «اکثریت» به «نسبیت» تغییر کرد. به گونه ای که بر اساس قانون جدید هر لیست در هر حوزه انتخابی به میزان آرای کسب شده می تواند نامزد در پارلمان داشته باشد.
نصرالله یادآور شد: پس از وارد شدن ما به روند سیاسی و ایجاد دوستی ها و پیمان ها، اولین چالش بازگشت به مشارکت بود و دروازه آن قانون انتخابات بود. با نزدیک شدن انتخابات پارلمانی در سال ۲۰۰۹، بررسی قانون انتخابات به جریان افتاد و مسیحیان خواستار انتخابات با قانون سال ۱۹۶۰ به همراه مقداری اصلاح شدند. انتخابات در آن سال طبق همان قانون موسوم به «شصت» برگزار شد.
وی افزود: بار دیگر با نزدیک شدن به انتخابات جدید، صحبت از قانون جدیدی آغاز شد و مطرح کردند که مسیحیان از طریق آن نمایندگان خود را بهتر انتخاب کنند. برخی گفتند که بهترین قانون انتخابات، همان قانون موسوم به «ارتدکسی» است. در حال رفتن به سمت قانون ارتدکسی بودیم، اما حزب «نیروهای لبنانی» آن را رد کرد و مجلس بار دیگر تمدید شد، تا اینکه به انتخابات اخیر رسیدیم.
نصرالله ضمن اعلام حمایت حزب الله از از قانون جدید انتخابات بر اساس الگوی نسبیت گفت: از نظر ما بهترین حالت نمایندگی بر حسب این الگو است که لبنان یک حوزه انتخابیه واحد حساب شود، اما به قانون کنونی رسیدیم و اگر لبنان حوزه واحد بود بهتر می شد.

*شیعیان به دنبال تغییر بافت جمعیتی نیستند
دبیرکل حزب الله در ادامه سخنانش تاکید کرد که شیعیان به دنبال تغییر ترکیب جمعیتی مناطق لبنان به نفع خود نیستند.
وی گفت: در همه دولت هایی که از پس از کنفرانس دوحه در سال ۲۰۰۸ تشکیل شدند، ما با مسیحیان همبستگی می کردیم، ولی به ما تهمت به تعطیلی کشاندن دولت را می زدند، چرا که خواستار حضور و مشارکت قوی جامعه مسیحیت بودیم.
نصرالله با اشاره به خروج شیعیان جبیل و کسروان از این منطقه در سال های جنگ داخلی گفت: جنگ که تمام شد، شرایط تغییر یافت.
وی خاطرنشان کرد: کسانی هستند که می گویند شیعیان در تلاش برای تغییر ترکیب جمعیتی در جبیل و کسروان هستند، با علم به اینکه این مردم به روستاهایشان می روند که سال ها در نتیجه جنگ ها از آن دور مانده اند.
نصرالله ادامه داد: پس از عقب نشینی صهیونیست ها از جنوب لبنان، هیچ شخصی از مقاومت وارد منطقه «جزین» نشد و کسی پرچم حزب الله یا جنبش امل را در آنجا به اهتزاز درنیاورد.
وی یادآور شد: پس از آزادسازی سال ۲۰۰۰ هیچ شخصی از مقاومت، با افرادی که با مزدوران «آنطوان لحد» در جنوب لبنان همکاری می کردند، تعرض نکرد و هیچ تلاشی برای تغییر ترکیب جمعیتی نشد، چرا که ما اصلا به چنین چیزی نمی اندیشیم.
نصرالله با بیان اینکه کسی در پی تغییر جمعیتی در جبیل نیست، تاکید کرد: به سبب تراکم جمعیتی و عوارض جانبی آن، ما تنها مردم را تشویق می کنیم که به روستاهایشان برگردند.

*مقاومت منبع قدرت و نه تهدید
دبیرکل حزب الله در ادامه تاکید کرد که سلاح مقاومت منبع قدرت و برای دفاع از لبنان و نه تهدیدی علیه آن است.
وی گفت: همواره هراس افکنی علیه سلاح مقاومت وجود دارد و این امر در جبیل و کسروان نیز هست.
نصرالله با بیان اینکه معادله طلایی «ارتش، ملت و مقاومت» است که لبنان را از تهدیدات محافظت می کند، تصریح کرد: مقاومت بود که سرزمین مان را آزاد کرد و در دفاع از کشور ضد دشمن صهیونیستی و تکفیری سهیم شد.
وی یادآور شد که همه از سوی دشمنان صهیونیستی و تکفیری هدف قرار دارند و تفاوتی میان سنی، شیعه و مسیحی نیست.
نصرالله تصریح کرد: هر سلاحی که مسیحیان در روستاهای بقاع شمالی به دست داشتند، جزوی از سلاح مقاومت بود تا آنها از کشورشان دفاع کنند
وی تاکید کرد که مسیحیان در جنوب لبنان با مشارکت و آزادی و امنیت و حمایت به شکلی بی نظیر در تاریخ زندگی می کنند.
خاورم**۲۰۵۴

همچنین بخوانید...

مهر گزارش می دهد؛ وحدتی که با انفجار هم گسستنی نیست/ زاهدان در امنیت کامل است

آیت الله نوری همدانی: علت جنگ وهابیون با مردم یمن دشمنی با شیعیان است

حجت الاسلام سید حامد علم الهدی: اهل سنت تفاوتی با شیعیان ندارند/ حضور اهل سنت در جشن های انقلاب

مرجع عالیقدر جهان تشیع: همکاری ادیان توحیدی راهکار مقابله با دشمنان است

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.