مجاهد فرهنگی بدون مرز، سید محمدعلی رحیمی

نایب رئیس پارلمان لبنان در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا: هدف از فشار به ایران کاستن از نقش آن در فلسطین است

بیروت-ایرنا-«ایلی الفرزلی» نایب رئیس پارلمان لبنان در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا با اشاره به خروج آمریکا از برجام و افزایش فشارها به ایران گفت که این اقدامات با هدف کاستن از نقش ایران در مساله فلسطین و زمینه سازی برای «معامله قرن» صورت می گیرد.

گفت و گو با الفرزلی در دفتر او چند روز پس از انتخابش به عنوان نائب رئیس پارلمان صورت گرفت. وی مسیحی ارتدوکس و از نظر سیاسی از شخصیت های نزدیک به «نبیه بری» رئیس پارلمان است.
وی در سال های ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۴ هم نائب رئیس پارلمان بود اما در دو دوره انتخابات (۲۰۰۵ و ۲۰۰۹) نتوانست به پارلمان راه یابد. الفرزلی اما با پیروزی در انتخابات پنج هفته پیش لبنان توانست بار دیگر به پارلمان برود و در جایگاه نائب رئیسی قرار بگیرد.
با او درباره موضوعات مختلف داخلی و خارجی گفت و گو کردیم. وی به طور مشخص درباره فشارها علیه ایران گفت که موضوع و دلیل اصلی این فشارها مساله هسته ای نیست. بلکه موضوع، نقش سیاسی و نظامی ایران در منطقه است که باعث نگرانی اسرائیل شده است.

*ارزیابی انتخابات
حدود پنج هفته پیش لبنان شاهد انتخابات پارلمانی بود. انتخاباتی که بر اساس قانون جدید بر مبنای الگوی «نسبیت» برگزار شد.
از الفرزلی پرسیدیم که آیا انتخابات پارلمانی اخیر با قانون جدید توانست منجر به انتخاب بهترین افراد شود؟ او در پاسخ گفت: این قانون در انتخاب نمایندگان به شکل بهتر و درست تر نقش مهمی ایفا کرد و بسیار بهتر از قانون موسوم به «شصت» بود. قانون پیشین، به ساختار و ترکیب نمایندگان آسیب زد. قانون اخیر به همه طیف ها و گروه های لبنانی اجازه داد تا نمایندگان خود را آنگونه که هست انتخاب کنند و این تقریبا ۸۵ درصد امکان پذیر شد. طبعا این قانون هم نیاز به تصحیح و اصلاح برای مرحله بعدی دارد.
به گفته الفرزلی قانون باید به سمت نسبیت کامل حرکت کند و دیگر نمی توان برای انتخاباتی که در آینده در پیش است از آن عدول کرد. اصلاح قانون نسبیت باید به سمت بزرگتر کردن حوزه های انتخاباتی حرکت کند.
وی افزود: من همچنان بر نظر خود مبنی بر لزوم انتخابات بر اساس الگوی موسوم به «ارتودکسی» هستم. بدین ترتیب که هر طایفه بر اساس یک حوزه انتخابی که به گستردگی کل لبنان است، نمایندگان خود را بر می گزیند. اینگونه برخی لبنانی ها که در برخی از مناطق در اقلیت هستند و نمی توانند نمایندگان خودشان را انتخاب کنند، می توانند مشارکت بهتری داشته باشند. این امر راه حلی راهبردی به سمت اصلاح بزرگتر در سطح انتخابات است.

*جریان المستقل
فراکسیون وابسته به حزب جریان المستقبل به رهبری «سعد الحریری» در انتخابات اخیر یک سوم کرسی های خود را از دست داد. از نائب رئیس پارلمان پرسیدیم آیا این ناکامی نتیجه قانون انتخابات بوده است؟
الفرزلی با تایید این مطلب گفت: بله حتما. این مساله شگفتی آور نبود بلکه توقع آن می رفت. چرا که المستقبل ۱۸ نماینده مسیحی داشت که در صف آنها به مجلس راه یافته بودند. این امر در قانون جدید پایان یافت. این قانون موفق شد که در داخل طوایف یک دگرگونی و انفجار بوجود آورد، یعنی رقابت را به داخل طایفه ها کشاند و نه میان طایفه ها. این یک امر مثبت به شمار می آید. بنابراین در این انتخابات درگیری شیعه سنی را شاهد نبودیم.

*حضور دوباره الفرزلی در سمت نائب رئیسی
بسیاری بر این باورند که انتخاب دوباره الفرزلی به عنوان نایب رئیس پارلمان، صف بندی سیاسی جدیدی را شکل داد که از این پس بر لبنان حاکم خواهد بود. همچنین خیلی ها معتقدند که جریان ۸ مارس با این مساله اعتبار خود را بازیافت.
الفرزلی در این باره معتقد است: انتخابم برای سمت نایب رئیسی، اصلاح یک خطای تاریخی بود که در سال ۲۰۰۵ رخ داد و منجر به کنار گذاشتن نیروهای بزرگ کشور شد. انتخاب من، منجر به از بین رفتن تومور جریان ۱۴ مارس بود که در سال ۲۰۰۵ دچار آن شده بودند. همانطور که می دانید، آمریکایی در آن سال از طریق «جفری ویلتمن» سفیرشان در بیروت گفتند: «انتخابات همین الان برگزار شود.» این چیزی بود که اتفاق افتاد، با وجود ترورهایی که در جریان بود و خون هایی که بی دلیل در کشورمان ریخته می شد. بسیاری، بهای این نوع رویکرد را پرداختند. اما امروز، این اشتباه تاریخی اصلاح شد.

*موازنه قدرت
الفرزلی در پاسخ به این پرسش که آیا نتایج انتخابات بر موازنه قدرت بین گروه های لبنانی تاثیر می گذارد یا نه گفت: بله، به روشنی این مساله منعکس شد. من نمی خواهم بگویم اتفاقی که افتاده یک انقلاب یا کودتا بوده است. نمی خواهم این را اینگونه نشان دهم، چرا که نباید فراموش کنیم که «میشل عون» رئیس جمهوری با «سعد الحریری» نخست وزیر، ارتباط خوب دارد. نتایج انتخابات روند گفتمان سیاسی در لبنان را تصحیح کرد و این واقعیت را جا انداخت که هیچ کسی نمی تواند گروه دیگر را نادیده بگیرد و آن را کنار بزند.

*تاثیر انتخابات بر سیاست خارجی
وی درباره تاثیر انتخابات بر سیاست خارجی لبنان خاطرنشان کرد: انتخابات سیاست موجود را حمایت خواهد کرد و معادله طلایی لبنان (ارتش- ملت- مقاومت) را تثبیت می کند و استقلال کشور و نیروی درونی و بازدارندگی آن را حفظ می کند. توازن های جدید، اجازه خواهد داد تا استراتژی دفاعی کشور بر روی میز گفت و گو قرار گیرد. رئیس جمهوری، با اعتماد کامل از سوی حزب الله روبروست. از سوی دیگر اعتماد به ارتش هم وجود دارد. بنابراین خواهیم دید که به سوی گفت و گوی جدی درباره تدوین یک استراتژی دفاعی برای کشور حرکت خواهیم کرد.

*رابطه با سوریه
نائب رئیس پارلمان لبنان در ادامه گفت و گو با ایرنا، تماس و ارتباط با دولت سوریه را منطقی و عقلانی توصیف کرد و گفت: اخیرا هم اظهارات رهبر مسیحیان مارونی لبنان را شنیدیم که بر ضرورت ارتباط با دولت سوریه به خاطر مساله آوارگان سوری تاکید کرد تا تلاش برخی را که در لبنان می کوشند نخستین شرط ملی گرایی لبنانی را دشمنی با سوریه اعلام کنند، ناکام بگذارد.
وی درباره سفر احتمالی نبیه بری رئیس پارلمان لبنان به سوریه گفت: سفر یک مساله ظاهری است، با وجود اینکه معانی نمادین زیادی دارد. مساله جوهری و اصلی، اقناع کردن همه لبنانی ها است که رابطه با سوریه باید طبیعی باشد. چرا که امنیت لبنان از امنیت سوریه است و اقتصاد دو کشور با یکدیگر پیوند خورده است. باید همه چیز به حالت طبیعی خود باز گردد و به این وضعیت غیرعادی و استثنایی که از سال ۲۰۰۵ تاکنون وجود دارد پایان دهیم.
الفرزلی ادامه داد: آنچه مورد نیاز است، قرار دادن امور دو کشور و دو دولت همسایه در ریل طبیعی خود است. ما با هیچ کجا مرز نداریم مگر با سوریه و روابط اجتماعی و اقتصادی مشترک و به هم پیوسته داریم و دشمن مان یکی است. بنابراین غیر طبیعی نیست که روابط دو جانبه باشد. آن وقتی که به این مرحله رسیدیم، سفر و دیدار طبیعی خواهد بود.
وی پیش بینی کرد که بحران سوریه به پایان خود می رسد و دیدارها و گفت و گوهایی که شاهد آن هستیم به چیزی جز تامین حق دولت سوریه به همه اراضی این کشور منجر نخواهد شد.

*تشکیل دولت
سه هفته از زمان آغاز به کار پارلمان و معرفی سعد الحریری برای تشکیل دولت می گذرد. از الفرزلی پرسیدیم آیا تشکیل دولت به زودی رخ خواهد داد؟ که در پاسخ گفت: به نظرم نباید از یاد ببریم که تشکیل دولت، توافقی است که از مشاوره های میان رئیس جمهوری و نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه حاصل می شود و به موافقت دو طرف نیاز دارد. عون، تا جایی که امکان دارد، دولت وحدت ملی می خواهد. الحریری نیز از نظریه «شرایط استثنایی» دفاع می کند که خواستار ایفای نقش همه است. اما من معتقدم که دولت جامع و وفاق ملی، نقش نظارتی را کمرنگ می کند. آن وقت دولت می شود مانند آن کلام شاعر که می گوید: «در مناقشه، تو خودت هم طرف دعوایی هم قاضی.» وجود مخالف و معارض برای فعالسازی نقش نظارتی و عملکرد بهتر پارلمان ضروری است.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا کشورهای منطقه ممکن است تشکیل دولت را با کندی و تعطیلی روبرو کنند؟، گفت: اگر قرار باشد تشکیل دولت از سوی قدرت های منطقه ای با تعطیلی و تاخیر روبرو شود، این کار از طریق نمادها و واسطه های داخلی آنها به انجام می رسد. باید دید آیا رؤسای سه گانه لبنان تسلیم این فشارها می شوند. به نظر من به نفع همه است که بزودی دولت تشکیل شود و نه با تاخیر.

*روابط لبنان و عربستان سعودی
نائب رئیس پارلمان لبنان درباره چشم انداز روابط لبنان و عربستان سعودی اظهارکرد: امیدواریم که روابط طبیعی باشد. این به نفع ماست که روابط مان با عربستان و همه کشورهای عربی دیگر عادی باشد. اختلالی در روابط میان ما و سعودی که پیش آمد، دلیل آن تلاش قدرت های منطقه ای برای سوء استفاده از عناصر محلی لبنان است. به نظر من هرقدر که این قدرت های منطقه ای، از مداخله جویی در لبنان بکاهند، به روابط سالم نزدیک تر می شود. امیدواریم که از تحولاتی که رخ داده است، به خوبی استفاده شود.

*تحریم ها علیه حزب الله
الفرزلی درباره اهداف و پیامدهای تحریم های اخیر آمریکا علیه حزب الله گفت: این مساله تاثیر منفی روی تشکیل دولت ندارد. این تحریم ها، اهداف دیگری دارد و اصلی ترین آن کاهش سطح نقش آفرینی حزب الله در حاکمیت لبنان است. همچنین فشار بر حزب الله برای کوتاه آمدن از مساله فلسطین، سکوت در برابر «معامله قرن» و از سوی دیگر دست پیش گرفتن در مذاکرات سوریه و فشار بر آن کشور است. البته طبیعی است که این تحریم ها بر اقتصاد لبنان تاثیر خواهد گذاشت.

*تنش نفتی لبنان و رژیم صهیونیستی
نائب رئیس پارلمان لبنان درباره تنش بین این کشور و رژیم صهیونیستی بر سر منابع نفتی توضیح داد: در منطقه ای که مورد اختلاف است، نگران سرقت نفت مان توسط اسرائیل هستیم. اما معادله بازدارندگی، تضمینی برای دفاع از نفت، گاز، اقتصاد، زمین، مرزها و آب های ماست و همچنین تضمینی برای دستیابی به حقوقمان در منطقه اقتصادی مورد مناقشه. لبنان، امروز به فضل معادله طلایی (ارتش- ملت- مقاومت) قدرتمند است و این معادله است که به کشورمان نیرو می دهد.
خاورم**۳۸۸**۲۰۵۴

همچنین بخوانید...

مهر گزارش می دهد؛ وحدتی که با انفجار هم گسستنی نیست/ زاهدان در امنیت کامل است

آیت الله نوری همدانی: علت جنگ وهابیون با مردم یمن دشمنی با شیعیان است

حجت الاسلام سید حامد علم الهدی: اهل سنت تفاوتی با شیعیان ندارند/ حضور اهل سنت در جشن های انقلاب

مرجع عالیقدر جهان تشیع: همکاری ادیان توحیدی راهکار مقابله با دشمنان است

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.