مجاهد فرهنگی بدون مرز، سید محمدعلی رحیمی

محاصره شیعیان سوریه چهار ساله شد؛ مرثیه ای برای فوعه و کفریا

دمشق- ایرنا- محاصره شیعیان فوعه و کفریا در استان ادلب سوریه برای چهارمین سال متوالی توسط گروه های تروریستی بر این دو شهرک می گذرد، اما هیچ وجدان بیداری از جمله نهادهای حقوق بشری این مرثیه بزرگ را نمی بینند.

به گزارش ایرنا، پس از اشغال استان ادلب در شمال غرب سوریه هم مرز با ترکیه از سوی تروریست های تکفیری٬ دو شهرک فوعه و کفریا که در ۱۰ کیلومتری شمال شهر ادلب قرار دارند از ۲۸ مارس ۲۰۱۵ (۸ فروردین ۹۴) به محاصره کامل تروریست ها درآمده و به صورت روزانه هدف حمله های تروریستی قرار دارند.
اهالی فوعه و کفریا در مدت حدود چهار سال برای دفاع از جان خود کمیته های مردمی مدافع دو شهرک فوعه و کفریا را تشکیل دادند و هر روز با تروریسم مبارزه می کنند.
محاصره و نفوذ تروریست ها به مناطق فوعه و کفریا به منظور قتل عام شیعیان ساکن در آن و حذف این منطقه از روی نقشه جغرافیای انسانی و نظامی هر روز انجام می شود که با رشادت مدافعان مردمی آنان نتوانستند به اهداف شوم خود برسند.
محاصره شهرک های شیعه نشین کفریا و فوعه درحالی وارد چهارمین سال خود می‌شود که هیچ اقدامی توسط مجامع بین المللی برای رفع درد و رنج این مردم صورت نگرفته فقط به این دلیل که مردم این شهر طرفدار دولت هستند و حاضر به مشارکت در طرح تجزیه سوریه نیستند.
آن چه بر ساکنان فوعه و کفریا در استان ادلب سوریه می‌گذرد حادثه تلخی است که با سکوت مجامع بین المللی همراه است.
فشار بر ساکنان فوعه و کفریا آن قدر زیاد شده است که آن ها وجدان جهانی را برای نجات خود پیش از آن که دیر شود، به یاری طلبیده اند.
این در حالی است که بارها سازمان های بین المللی به همراه رسانه های در اختیار غربی و عربی تحت نفوذ صهیونیسم برای نجات دادن تروریست‌های تحریرالشام، جیش الاسلام و فلیق الرحمن از محاصره نیروهای ارتش سوریه به تکاپو و جنجال‌سازی پرداختند و در نهایت با تشکیل نشست فوری شورای امنیت قطعنامه آتش بس در این مناطق را به تصویب رساندند.
همین دولت‌ها، رسانه‌ها و سازمان های بین‌المللی در برابر موشک‌ باران های روزانه مردم مظلوم فوعه و کفریا سکوت و سانسور خبری را پیش گرفته‌اند.
محاصره این دو شهرک شیعه نشین چنان رنج فراوانی به ساکنان آن وارد کرده که پس از حدود چهار سال دیگر رمقی برای نفس کشیدن آن ها نیز باقی نمانده است؛ کمک های محدود غذایی به هزاران تن از اهالی فوعه و کفریا در سوریه هم اینک فقط از طریق هواپیما و چتر صورت می گیرد و مردم این دو شهرک تحت محاصره تروریست ها حتی از ابتدایی ترین امکانات زندگی و درمان نیز محروم هستند.
مردم این شهرک ها کمک های غذایی را به صورت جیره بندی مصرف می کنند به طوری که یک فرد برای چهار روز خود تنها از دو قرص نان و یا کمتر استفاده می کند.
کمبود دارو و سوء تغذیه در بین ساکنان محاصره شده این مناطق سبب شده است که بسیاری از بیماران خانه نشین شوند و از بسیاری افراد سالم جز پوست و استخوان چیزی باقی نماند.
غذای گرم در این مناطق به فراموشی رفته است و عمده غذای مردم این دو شهرک عدس، برنج و ماکارونی است که آن هم با هزار گرفتاری بر روی هیزم پخت می شود.
کودکان فوعه و کفریا بیش از چهار سال است که در حسرت یک لباس نو مانده اند و ساکنان فقط می توانند لباس های کهنه را خریداری کنند.
آنچه وضعیت انسانی زنان و کودکان را وخیم تر کرده محرومیت آن ها از خدمات اساسی و ابتدایی پزشکی به ویژه واکسن های ضروری برای پیشگیری از بیماری های مسری و غیرمسری است که به دلیل شرایط محاصره بی رحمانه و کمبود امکانات رفاهی از جمله لباس و پوشاک افزایش یافته است.
مهمترین گروه تروریستی فعال در این منطقه، جبهه النصره است که در فهرست گروه های تروریستی سازمان ملل متحد نیز قرار دارد اما با تغییر نام خود به تحریرالشام جنایت های زیادی را در سوریه انجام می دهد.
شهرک ها و روستاهای بنش، طعوم، تفتناز، رام حمدان و معره مصرین، اصلی ترین محل حضور تروریست هایی هستند که به صورت روزانه دو شهرک شیعه نشین و محاصره شده فوعه و کفریا را هدف خمپاره قرار می دهند.
منابع میدانی از داخل شهرهای محاصره شده فوعه و کفریا در استان ادلب سوریه در گفت و گو با ایرنا اعلام کردند: گروه تروریستی تحریرالشام (جبهه النصره) از ۱۵روز قبل برای چندمین بار به شهرهای فوعه و کفریا در استان ادلب در شمال سوریه یورش بردند که حمله آنها دفع شد.
آنان افزودند: گروه های تروریستی با نقض آشکار آتش بس بارها تلاش کردند به مواضع نیروهای مردمی مدافع این دو شهر نفوذ کنند که با واکنش شدید مردمی مواجه شدند.
منابع میدانی اعلام کردند: مدافعان فوعه و کفریا کمین ها و تله های انفجاری را در اطراف دو شهرک کاشته و از نفوذ تروریست ها به این مناطق بارها جلوگیری کردند.
این منابع افزودند که در این حملات شماری از تروریست ها کشته و زخمی شدند و آنان پس از ناکامی در دستیابی به اهدف خود بارها عقب نشینی کردند.
آنان تصریح کردند که تروریست ها از ۱۵ روز قبل تاکنون در حمله شدید به فوعه و کفریا تاکنون هشت تن از مدافعان این شهر را شهید کردند.
آیت الله ابوالفضل طباطبایی نماینده رهبر معظم انقلاب در سوریه در گفت و گو با ایرنا گفت: مردم مظلوم فوعه و کفریا حدود چهار سال است که در محاصره تروریست های جبهه تحریر الشام(النصره) قرار دارند و از شرایط سخت زندگی برخوردارند.
آیت الله طباطبایی اظهار داشت: تروریست های تحریرالشام بارها با شلیک صدها موشک و خمپاره به شهرک های شیعه نشین فوعه و کفریا تعدادی از آنها را به خاک و خون کشیدند.
وی با انتقاد از سکوت مجامع بین المللی در قبال این محاصره و تجاوزات ادامه داد: این رفتار دوگانه مجامع بین المللی در قبال کشتار و محاصره شهروندان بی گناه سوری سبب بی اعتمادی به نهادهای حقوق بشری شده است.
امام جمعه حرم حضرت زینب (سلام الله علیها) تصریح کرد: مدافعان مردمی شهرهای فوعه و کفریا توانستند با پایداری همچنان این دو شهر را از تروریست های مورد حمایت استکبار حفظ کنند که در ادامه نیاز به همراهی همه آزادی خواهان دارند.
حسین راغب الحسین نماینده مردم فوعه و کفریا در پارلمان سوریه در این باره در گفت و گو با ایرنا گفت: فوعه و کفریا همچنان در محاصره گروه های تروریستی به ویژه تحریرالشام قرار دارد و مصائب مردم آن با تداوم محاصره کامل و حملات گروه های تکفیری شرایط سخت و انسانی را به وجود آورده است.
راغب الحسین افزود: محاصره حدود چهار ساله فوعه و کفریا راه های ارتباط این دو شهرک را با بیرون قطع کرده و مردم از کمبود شدید غذا و دارو، به شدت رنج می برند.
نماینده مردم فوعه و کفریا، همچنین از سکوت سازمان های مدافع حقوق بشر و عدم اقدام سازمان ملل در شکستن محاصره انسانی این دو شهرک به شدت انتقاد کرد.
وی گفت: فقدان دارو، آب آشامیدنی و برق هر روز ده ها نفر از شهروندان فوعه و کفریا را به آغوش مرگ می کشاند.
خاورم**۸۰۰۵ *۱۰۴۹

همچنین بخوانید...

مهر گزارش می دهد؛ وحدتی که با انفجار هم گسستنی نیست/ زاهدان در امنیت کامل است

آیت الله نوری همدانی: علت جنگ وهابیون با مردم یمن دشمنی با شیعیان است

حجت الاسلام سید حامد علم الهدی: اهل سنت تفاوتی با شیعیان ندارند/ حضور اهل سنت در جشن های انقلاب

مرجع عالیقدر جهان تشیع: همکاری ادیان توحیدی راهکار مقابله با دشمنان است

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.