مجاهد فرهنگی بدون مرز، سید محمدعلی رحیمی

سفیر ایران در لبنان: ایران در حمایت از مقاومت بین شیعه و سنی فرق نمی گذارد

بیروت – ایرنا – سفیر ایران در لبنان تاکید کرد که جمهوری اسلامی در حمایت از مقاومت در مقابل رژیم صهیونیستی، تفاوتی بین شیعه، سنی و مسیحی نمی گذارد.

به گزارش ایرنا، «محمد فتحعلی» در گفت و گو با شماره امروز (شنبه) روزنامه «الاخبار» لبنان با بیان این مطلب افزود: ما از حماس و جهاد اسلامی و حزب الله صرفنظر از مذهب آنها حمایت می کنیم و بر سر رویارویی با رژیم صهیونیستی با آنها توافق داریم.
وی «لیبرال دمکراسی آمریکا»، «وهابیت عربستان»، «اخوان المسلمین» و «انقلاب اسلامی ایران» را چهار گفتمان اصلی در منطقه دانست و تاکید کرد که گفتمان ایران مبتنی بر اصول انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) بر اساس مبارزه با استکبار و رژیم صهیونیستی و حمایت از ملت ها برای تحقق آزادی، استوار است.

** لبنان
فتحعلی که در روزهای پایانی ماموریت خود در لبنان به سر می برد، این کشور را در دنیا منحصر به فرد خواند و گفت که لبنان نه فقط به خاطر شکست دادن اسرائیل، بلکه به این دلیل که مردم آن آموخته اند که چگونه به رغم شرایط دشوار پیرامونی، از بحران ها عبور کنند، متفاوت است.
سفیر ایران درباره نتایج انتخابات پارلمانی اخیر در لبنان هم گفت: لبنانی ها نظرات خود را آزادانه بیان کردند و ما هم حامی صندوق رای در هر جا و با هر نتیجه ای هستیم.
فتحعلی بهترین خاطره خود از لبنان را پیروزی بر رژیم صهیونیستی و گروه های تکفیری بر اساس معادله طلایی «ارتش، ملت و مقاومت» ذکر و ناراحت کننده ترین خاطره را هم دیدن جوانان شهید مقاومت و ارتش لبنان که خون خود را برای آزادسازی این کشور از اشغال رژیم صهیونیستی و مبارزه با گروه های تکفیری تقدیم کردند، عنوان کرد.

** سوریه
سفیر ایران در بخش دیگری از گفت و گو با الاخبار، به تحولات جنوب سوریه اشاره و خاطرنشان کرد: در عرصه میدانی، اکنون با توان ارتش سوریه و همپیمانان و نیز آگاهی ساکنان جنوب این کشور، روند به سمت خوبی در حرکت کرد و به اذن خدا به زودی حضور گروه های تروریستی در جنوب سوریه پایان خواهد یافت.
وی درباره روند سیاسی در سوریه گفت: آمریکایی ها، سازمان ملل و فرآیندهای سیاسی را در کنترل خود دارند، اما «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه و ایران و روسیه به عنوان همپیمانان این کشور، با قدرت در مقابل این مساله می ایستند.
دیپلمات ارشد ایران، اسد را در نوع خود شخصیتی بی نظیر دانست و یادآور شد: او رهبری است که ملت خود را رها نمی کند و از تهدیدات هم نمی ترسد و طی سال های گذشته در برابر همه فشارها ایستاده است. او واقعا مردی شجاع است. ارتش سوریه هم ثابت کرده که اعتقادی استوار دارد و ملت این کشور هم فداکار و صبور و مقاوم است.

** ایران و روسیه
فتحعلی در پاسخ به پرسشی درباره رابطه ایران و روسیه گفت: شما می دانید که ما در سوریه همپیمان هستیم و در کنار هم برای کمک به این کشور به منظور رهایی از تروریسم می جنگیم. ما با روسیه در جنگ با گروه های تروریستی در کل منطقه توافق داریم.
وی افزود: روابط ایران و روسیه صدها سال قدمت و ریشه ای تاریخی دارد. ما و آنها با فشارها و تحریم هایی از جانب آمریکایی ها و همپیمانان شان روبرو هستیم. روسیه نقش تعیین کننده ای در جنگ علیه تروریسم دارد.

** خطرات در منطقه
سفیر ایران در بیروت در ادامه گفت و گو با الاخبار به ارزیابی خطرات در منطقه و لبنان پرداخت.
به گفته وی، دشمنان و گروه های تروریستی در برهه گذشته روی سه مساله «اعلام جدایی اقلیم کردستان در عراق»، «جنگ علیه ملت مظلوم یمن» و «تلاش برای ایجاد فتنه در لبنان» کار کردند که هدف اصلی آنها نیز تحمیل «معامله قرن» به فلسطینیان بوده است.
فتحعلی گفت: اسرائیل همیشه به دنبال تحریک کردن پرونده اقلیم کردستان بوده است. آنها نخواهند توانست بار دیگر در مرزهای سوریه و عراق سیطره یابند. این نبرد آسان نیست و گروه های تروریستی در پایان راه خود هستند. این ضربه ای به اسرائیل است، چرا که این گروه ها امتداد تفکر صهیونیسم هستند.
دیپلمات ارشد ایران درباره طرح مساله عقب نشینی آمریکا از سوریه گفت: آمریکایی ها نمی خواهند پول زیادی خرج کنند و احتمالا از این کشور عقب نشینی کنند. ولی آنها می خواهند که (به جای آمریکا) کشورهای خلیج فارس پول خرج کنند.

** رویدادهای ایران
فتحعلی در بخش دیگر گفت و گو، اعتراض های اخیر برخی افراد در ایران را به دلیل مسائل اقتصادی دانست و تصریح کرد: آمریکا به دنبال بهره برداری از اتفاق ها و ایجاد هرج و مرج در داخل ایران است، اما با توجه به آگاهی ملت ایران، چنین اتفاقی نخواهد افتاد.
خاورم**۲۰۵۴**۱۶۵۱

همچنین بخوانید...

مهر گزارش می دهد؛ وحدتی که با انفجار هم گسستنی نیست/ زاهدان در امنیت کامل است

آیت الله نوری همدانی: علت جنگ وهابیون با مردم یمن دشمنی با شیعیان است

حجت الاسلام سید حامد علم الهدی: اهل سنت تفاوتی با شیعیان ندارند/ حضور اهل سنت در جشن های انقلاب

مرجع عالیقدر جهان تشیع: همکاری ادیان توحیدی راهکار مقابله با دشمنان است

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.