مجاهد فرهنگی بدون مرز، سید محمدعلی رحیمی

درباره مواضع اخیر مقامات آمریکایی؛ دخالتی برای جبران فرصت های از دست رفته در عراق

بغداد – ایرنا – به نظر می رسد نوع دخالت آشکار سفارت و مقامات آمریکا در امور داخلی عراق به دلیل کثرت و صراحت آن رفته رفته نه تنها به شکل یک امر عادی درآمده بلکه عدم واکنش مناسب، آن را به یک حق برای واشنگتن تبدیل کرده است.

به گزارش ایرنا، اگر خیلی به گذشته برنگردیم همین دو ماه پیش درست در روز اخذ رای انتخابات پارلمانی عراق، یکی دو رسانه با انتشار یک عکس، خبر دادند که ‘داگلاس سیلیمان’ سفیر آمریکا در عراق در شعبه اخذ رای هتل الرشید بغداد حضور یافته و با اعضای کمیسیون عالی مستقل انتخابات که مسوول برگزاری و نظارت بر انتخابات را بر عهده داشتند، رایزنی کرده بود.
رسانه های عراقی نه تنها واکنشی به این موضوع نشان ندادند بلکه در همان خبر بگونه ای حضور او را مشروع و موجه جلوه دادند و نوشتند که او برای رایزنی در مورد چرایی جلوگیری از رای دادن یکی از افراد نزدیک به ‘ایاد علاوی’ رهبر ائتلاف انتخاباتی الوطنیه به این کار اقدام کرده است.
هیچ رسانه ای اما سوال نکرد که حضور یک سفیر خارجی در شعبه اخذ رای و رایزنی با مسوولان برگزاری انتخابات در کجای عرف دیپلماتیک و وظایف یک سفیر خارجی می گنجد و اگر مصداق دخالت مستقیم در امور داخلی عراق نیست پس چه معنای دیگری دارد.
از آن زمان تا امروز موارد متعدد دیگری نیز از این مداخلات آمریکا رخ داده است که در اغلب موارد با حداقل بازتاب و واکنش در رسانه های عراقی و البته بندرت با واکنش رسمی دولت عراق روبر شده است.
از میان مواردی که اخیرا اتفاق افتاده است می توان به اظهارات صریح اعضای یک هیات از مجلس سنای آمریکا اواسط تیرماه در محل سفارت آمریکا در بغداد اشاره کرد که در مورد ضرورت انحلال نیروی بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی) به صراحت سخن گفتند امری که در سطح رسمی واکنشی در بغداد نداشت و فقط برخی فعالان سیاسی و نیز کاربران فضای مجازی به آن اعتراض کردند.
در مورد دیگری، 'هدر نوئرت' سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز ۲۸ تیرماه همزمان با اوج اعتراضات خیابانی در شهرهای مختلف مرکز و جنوب عراق – در اعتراضات به بی برقی، بحران آب، بیکاری و ضعف خدمات دولتی- اظهاراتی داشت که به اذعان دوباره مداخله آمریکا در امور داخلی عراق تعبیر شد. وی به صراحت گفت با مناطقی که تظاهرات اعتراضی در آن برگزار می شود 'تماس دایمی' داریم اما درعین حال تاکید کرد که نمی تواند توضیح بیشتری در این خصوص ارائه کند.
وی بازهم در اظهاراتی مداخله جویانه گفت که کشورش بطور کلی از حق عراقی ها در برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز حمایت می کند و علت اعتراضات آنها را بدلیل مشکلات آب و برق درک می کند.
نوئرت گفت ما ارتباط بسیار مستحکمی با دولت عراق داریم و تماس های ما با مناطقی که شاهد ناآرامی است بطور مستمر ادامه دارد.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که در این خصوص به جزییات بیشتری نمی تواند اشاره کند اما تاکید می کند که گفتگوهای بسیاری با دولت عراق درجریان است.
در آخرین مورد اما سفارت آمریکا در بغداد دیرور دوشنبه در بیانیه ای رسمی آمادگی واشنگتن برای ‘مبارزه با فساد و ایجاد شغل’ در عراق را اعلام کرد.
بیانیه بار دیگر از آنچه حمایت آمریکا از حق مردم عراق در برپا کردن تجمع مسالمت آمیز و آزادی بیان خوانده شده، حمایت و با استقبال از تاکید دولت عراق بر دفاع از حق قانونی اعتراض مردم، نسبت به کشته شدن تعدادی از شهروندان و نیروهای امنیتی درجریان اعتراضات اخیر ابراز تاسف کرده است.
بیانیه سپس به صراحت آورده است که ‘آمادگی داریم از مردم عراق و دولت این کشور در زمینه تلاش های مربوط به اصلاحات اقتصادی، مبارزه با فساد و ایجاد فرصت های شغلی و تامین خدمات عمومی که شایسته مردم عراق باشد.
درحالی که این بیانیه نیز واکنش رسمی از سوی دولت عراق در بر نداشته است، یک تحلیلگر مسائل عراق مدعی شد پاسخ ندادن نشانه ضعف بغداد است.
‘عبد الامیر العبودی’ گفته است دخالت آمریکا در امور داخلی عراق از طریق سفارتش در بغداد و سکوت دولت در برابر آن نشانه ضعف است.
وی گفت دولت نباید در برابر این گونه مداخلات سکوت کند بلکه باید موضع مناسب داشته باشد.
بسیاری از ناظران مسائل عراق از چندماه پیش و قبل از برگزاری انتخابات پارلمانی ۲۲ اردیبهشت این کشور، با ارائه شواهد و دلایل بسیار نسبت به طرح آمریکا برای ایجاد هرج و مرج درعراق و تغییر روند سیاسی جاری در آن هشدار داده بودند.
در بحبوحه تبلیغات انتخاباتی، سخنان سفیر آمریکا در جمع گروهی از سیاستمداران عراقی که در منزل ‘سلیم الجبوری’ رئیس پیشین پارلمان سخنرانی می کرد به بیرون درز کرد. وی گفته بود باید کاری کنیم روند سیاسی تغییر کند و دیگر پست نخست وزیر دست شیعیان نباشد.
این اظهارات در پی اعتراضات محافل سیاسی و اعلام آن به عنوان نشانه بارز مداخله آمریکا در انتخابات عراق، تنها از سوی دفتر الجبوری تکذیب شد.
تحولات ماههای اخیر عراق و نوع مداخلات و واکنش های سفیر و مقامات آمریکا همین امر را تایید می کند.
درهمین راستا ‘هاشم الکندی’ مدیر مرکز پژوهش های راهبردی و رصد رسانه ای 'الهدف' پیش تر به ایرنا گفته بود که نقش آمریکا و سعودی در اتفاقات و اعتراضات جنوب عراق برجسته است.
وی افزود: آمریکا به دلیل اینکه احساس می کند خاستگاه گروه های مقاومت اسلامی در عراق، مناطق جنوب و مرکز عراق است و این جوانان جنوب و مرکز عراق بودند که طرح آمریکایی – سعودی داعش را علیه عراق در ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ خنثی کردند، درصدد انتقام از این مناطق برآمده است.
برخی دیگر از کارشناسان حتی از زمینه سازی داعش برای اشغال دوباره برخی مناطق عراق در سایه تنش های ایجاد شده ناشی از اعتراضات خیابانی اخیر و نیز تداوم بلاتکلیفی نتایج انتخابات اخیر و درنتیجه تاخیر درتشکیل پارلمان و دولت جدید خبر داده و با اشاره شواهد و قرائن میدانی و تحرکات هفته های اخیر تروریستها، نسبت به جدی بودن آن هشدار می دهند.
خاورم*۱۰*۳۸۰**

همچنین بخوانید...

مهر گزارش می دهد؛ وحدتی که با انفجار هم گسستنی نیست/ زاهدان در امنیت کامل است

آیت الله نوری همدانی: علت جنگ وهابیون با مردم یمن دشمنی با شیعیان است

حجت الاسلام سید حامد علم الهدی: اهل سنت تفاوتی با شیعیان ندارند/ حضور اهل سنت در جشن های انقلاب

مرجع عالیقدر جهان تشیع: همکاری ادیان توحیدی راهکار مقابله با دشمنان است

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.