مجاهد فرهنگی بدون مرز، سید محمدعلی رحیمی

مقام پاکستانی: هرگز به اقدامات ضدایرانی آمریکایی ها نخواهیم پیوست

اسلام آباد – ایرنا – رئیس موسسه مطالعات راهبردی اسلام آباد گفت که پاکستان همواره از حق جمهوری اسلامی ایران برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای حمایت کرده و ما هرگز به اقدامات ضدایرانی آمریکایی ها نخواهیم پیوست.

'خالد محمود' سفیر سابق پاکستان در ایران و رئیس موسسه مطالعات راهبردی اسلام آباد امروز دوشنبه در نشست موسوم به «هفتادمین سال روابط ایران و پاکستان – چشم انداز آینده » و با حضور وزیر امور خارجه ایران گفت: روابط ایران و پاکستان تاریخی و ریشه در چند دهه گذشته دارد.
وی با بیان اینکه ایران اولین کشوری بود که پس از تاسیس کشور مستقل پاکستان آن را به رسمیت شناخت، تصریح کرد: مردم پاکستان هرگز کمک های بشردوستانه مردم ایران در دوران حوادث و بلایای طبیعی را فراموش نمی کنند.
خالد محمود گفت: برخی از مسائل و دوران مشکلی نیز در روابط دوجانبه ایران و پاکستان به وجود آمد اما اختلاف نظرهای سیاسی هرگز باعث جدایی مردم دو کشور از یکدیگر نشده است.
وی افزود: برخی عناصر به دنبال ایجاد چالش در روابط دوستانه و گرم ایران و پاکستان هستند.
خالد محمود با تاکید بر اهمیت نقش ایران و پاکستان برای کمک به حل بحران افغانستان، افزود: پایان یافتن ناامنی ها در افغانستان در راستای منافع تهران و اسلام آباد است.
وی اظهار داشت: طرح راهروی مشترک اقتصادی پاکستان – چین به نفع منطقه است و البته ایران نیز تمایل خود را برای پیوستن به این طرح اعلام کرده است.
خالد محمود افزود: با ایجاد تسهیلات بانکی و ازسرگیری فعالیت ها در این بخش می توانیم حجم تجارت دوجانبه را به سطح پنج میلیارد دلار برسانیم.
سرتاج عزیز 'سرتاج عزیز' دبیرکل کمیسیون برنامه ریزی پاکستان و مشاور سابق امور خارجه این کشور نیز گفت:
روابط ایران و پاکستان متعلق به چند صده گذشته است و زبان فارسی برای چندین قرن به عنوان زبان سلطنتی و مردمی در شبه قاره هند استفاده شده است.
وی افزود: با توجه به اوضاع نه چندان قابل تعریف جهان اسلام به ویژه کشورهای اسلامی، تلاش برای تقویت وحدت امت اسلامی باید به عنوان مهمترین برنامه و تلاش مشترک ایران و پاکستان شناخته شود.
سرتاج عزیز تاکید کرد: رفع تحریم ها مرتبط با ایران باعث ایجاف فرصت های موثری جهت تقویت همکاری های فی مابین خواهد شد.
وی گفت: سفر زائران پاکستانی به ایران موجب تقویت تماس ها و تعاملات میان مردم دو کشور می شود.
به گزارش ایرنا 'محمدجواد ظریف' وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران شامگاه یکشنبه – دیشب – به منظور انجام سفر سه روزه به پاکستان و دیدار با مقامات این کشور در راستای سفر دوجانبه، وارد اسلام آباد شد.
ظریف در این سفر علاوه بر دیدار با همتای خود، با مقامات عالی رتبه پاکستانی از جمله نخست وزیر، وزیر کشور، رئیس مجلس و فرمانده ارتش این کشور دیدار کرده و درباره گسترش هر چه بیشتر روابط دوجانبه در همه زمینه های مورد علاقه گفت و گو و تبادل نظر می کند.
تلاش برای تسهیل و ایجاد زمینه های لازم در راستای گسترش روابط اقتصادی و تجاری دوجانبه، به ویژه بخش های خصوصی دو کشور از اهداف این سفر عنوان شده است.
یک هیأت ۳۰ نفره از بخش های مختلف بازرگانی و اقتصادی کشورمان، وزیر امور خارجه را در این سفر همراهی می کنند.
قرار است همچنین، یک نشست تجاری بین فعالان و مسئولان تجاری و اقتصادی دو کشور در شهر کراچی نیز برگزار شود که ظریف در این نشست نیز شرکت و سخنرانی خواهد کرد.
به گزارش ایرنا، با توجه به روند رو به گسترش مناسبات اقتصادی ایران و پاکستان که آمارها نیز آن را تایید می کند، سفر 'محمدجواد ظریف' به پاکستان به همراهی جمعی از مسئولان عالیرتبه اقتصادی کشورمان و هیات ۳۰ همراه گامی بلند در راستای تحقق هدف پنج میلیارد دلاری مبادلات تجاری ایران و پاکستان ارزیابی می شود.
فعالان سیاسی و اقتصادی و تحلیلگران سیاسی پاکستان انتظار دارند که این سفر به شکوفا تر شدن مناسبات اقتصادی دو کشور منجر شود.
آساق*۲۷۴*۶۱۲۵**۱۶۶۳**

همچنین بخوانید...

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.