مجاهد فرهنگی بدون مرز، سید محمدعلی رحیمی

دانشگاه اسلامی اندونزی ممنوعیت پوشیدن برقع را لغو کرد

کوالالامپور – ایرنا – یکی از دانشگاه‌های دولتی اندونزی که پوشیدن برقع را ممنوع کرده بود، پس از بازتاب این خبر و واکنش‌های انتقادی به محدود شدن حق انتخاب شخصی، این ممنوعیت را لغو کرد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از تارنمای «جاکارتا پست»، چند روز پیش دانشگاه اسلامی اندونزی (UIN) در شهر «یوگیاکارتا» واقع در جزیره جاوا اعلام کرده بود که در مخالفت با افراط گرایی دینی و برای تبلیغ اسلام اعتدال گرا پوشیدن برقع را ممنوع می‌کند.
این ممنوعیت باعث شده بود تا گروه‌های مدنی به این اقدام اعتراض کنند.
«لطیفه ویدوری» فعال حقوق زنان در اینباره گفته بود: پوشیدن برقع یک انتخاب است و ما نباید در انتخاب شخصی افراد، دخالت کنیم.
این انتقادها که شامل اظهار نظر حقوق دانان اندونزیایی مبنی بر تبعیض آمیز بودن این ممنوعیت بود، باعث شد تا «یودیان واهیودی» رئیس دانشگاه اسلامی اندونزی در یوگیاکارتا، این ممنوعیت را لغو کند.
وی در اینباره گفته بود: دختران ما باید متوجه شوند که برقع و حجاب با یکدیگر متفاوت هستند. حجاب به معنای پوشیدن برقع نیست و برقع تنها بخشی از فرهنگ اعراب است و به همین دلیل برای فرهنگ اندونزی مناسب نیست.
پیش از این گزارش شده بود که یک نظرسنجی عمومی در دانشگاه‌ها و دبیرستان‌های اندونزی نشان می‌دهد که از هر پنج دانش آموز، یک نفر معتقد است که به جای نظام دموکراسی، حاکم کشور باید خلیفه باشد.این اطلاعات باعث نگرانی مقامات اندونزیایی شده تا برای متوقف کردن گسترش تفکرات افراط گرایانه، اقداماتی انجام دهند.
به گزارش جاکارتا گلوب معضل افراط گرایی در اندونزی با بیش از ۲۶۰ میلیون نفر به عنوان پرجمعیت ترین کشور مسلمان جهان سالیان زیادی است که وجود داشته و سبب وقوع چندین حوادث تروریستی مرگبار در این کشور شده است.
مرگبارترین حادثه تروریستی در اندونزی، در جزیره توریستی «بالی» در سال ۲۰۰۲ رخ داد که در اثر آن، ۲۰۲ نفر که بیشتر آن‌ها گردشگران خارجی بودند، کشته شدند.
رئیس جمهوری اندونزی تاکنون در اظهارات مختلف اعلام با تاکید بر اینکه چالش های اندونزی در حال حاضر و در آینده چالش های آسانی نیستند، اعلام کرده است: ما همچنان با فقر و نابرابری، بی ثباتی در اقتصاد جهان و گروه های افراط گروها، تندروها و تروریسم مواجه هستیم.
«جوکو ویدودو» با این عنوان که دولت نیازمند کسب اطمینان است که همه سازمان های دولتی «بالاترین میزان اعتماد مردم را به دست آورند»، تاکید کرد که یک گروه کاری ویژه ریاست جمهوری برای نظارت بر آموزش ایدئولوژی های پانکاسیلا به ویژه در بین جوانان تشکیل شده است.
پانکاسیلا که دولت اندونزی تاکید ویژه ای بر آن دارد نظریه فلسفی بنیادی دولت این کشور است که بر پنج پایه شامل اعتقاد به خدای واحد، عدالت اجتماعی، دموکراسی، وحدت ملی و بشریت متمدن و عادل استوار است.
آساق****۲۴۱**۱۵۹۹

همچنین بخوانید...

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.