مجاهد فرهنگی بدون مرز، سید محمدعلی رحیمی

وهابیت در پاکستان

کشور اسلامى پاکستان، با چهار ایالات پنجاب، سرحد، سند و بلوچستان در همسایگى شرق ایران، با فرهنگ سنتى اسلامى و حاکمیتى حزبى، همواره مورد طمع و تجاوز استعمارگران خارجى بوده و مهم‏ترین احزاب این کشور حزب «مردم»، «جماعت اسلامى»، «استقلال» و «نهضت اجراى فقه جعفرى» می‌باشد.

کشور اسلامى پاکستان، با چهار ایالات پنجاب، سرحد، سند و بلوچستان در همسایگى شرق ایران، با فرهنگ سنتى اسلامى و حاکمیتى حزبى، همواره مورد طمع و تجاوز استعمارگران خارجى بوده است.

مهم‏ترین احزاب این کشور حزب «مردم»، «جماعت اسلامى»، «استقلال» و «نهضت اجراى فقه جعفرى» هستند و این کشور به دو دلیل (فقر فرهنگى و نفوذ روحانیون متعصب و مخالف شیعه)، از عمده‏‌ترین مراکز تبلیغ وهّابیّت درمیان کشورهاى اسلامى است. گروه‏هاى پاکستانى وهابى مذهب،گاه به صورت حزب سیاسى، با نفوذ در دولت و گاه به صورت گروه‏هاى فرقه گراى تروریستى و گاه به صورت فعالیت‏هاى فرهنگى عمل مى‏کنند. بخش زیادى از روحانیان طرفدار آیین وهّابیّت درپاکستان، دروس دینى خود را در کشور عربستان گذرانده یا با حمایت مالى، سیاسى و فرهنگى سعودى‏ها، به مسئولیت‏ها و مناصب مهم دست یافته ‏اند.

سفارت و نمایندگى‏هاى عربستان سعودى در پاکستان، همواره از فعالیت‏‌هاى گروه‌‏هاى فرقه‌‏گرا و مخالف شیعیان، حمایت کرده و تعداد زیادى از جوانان این کشور را براى تحصیل در دانشگاه‌‏ها و مراکز علمى عربستان جذب مى‏کنند و از تأسیس گروه‌‏هاى تروریستى و حمایت مالى و سیاسى آنان غافل نیستند.

الف. گروه سپاه صحابه‏

((سپاه صحابه)) نمونه کامل یک حزب تفرقه گرا و مورد حمایت عربستان در پاکستان است. این حزب در سال ۱۹۸۴ میلادى، توسط فردى به نام حقنواز جهنگوى، در شهر جهنگ (ایالت پنجاب) در زمان حکومت ژنرال ضیاء الحق تأسیس و باسرعتى بى سابقه، در سراسر کشور گسترش یافت. مراکز فعالیت سپاه صحابه (شهرهاى سیالکوت، فیصل‏ آباد و جهنگ و ..)، مناطقى هستند که قبلًا محل فعالیت فئودال‏هاى سنى مذهب بوده و تأسیس سپاه صحابه از ابزارهاى فئودال‏هاى سنى مذهب، براى مبارزه با شیعیان است.

از سوى دیگر، عربستان سعودى که پشتیبان سر سخت ضیاءالحق بود، از سپاه صحابه و فعالیت‏هاى آنان حمایت مالى و سیاسى مى‏‌کرد. از شعارها و اهداف تاسیس سپاه صحابه، دفاع از احترام به صحابه (گرایش وهابیان) و مبارزه با افکار شیعیان (به بهانه مخالفت با صحابه) و انقلاب اسلامى ایران است. تبلیغات گسترده و گمراه کننده آنها و کارهایى مانند آدم ربایى، سرقت مسلحانه، ترور، کشتارجمعى (بمب‏‌گذارى) و اعمال وحشیانه دیگر، موجب ایجاد وحشت و دلهره در میان شیعیان شده است. لازم به ذکر است که عملیات ترور شهید سید محمد علی رحیمی را نیز این گروه بر عهده گرفته است.

pakestan

ب. دکتر احسان الهى ظهیر

وى که متولد پاکستان است تحصیلات خود را در عربستان و با حمایت مالى وهابیان سعودى طى کرد. او از مهره‏‌هاى تفرقه ‏انگیز و از مبلغان فرقه وهابى و عامل قتل عام تعداد زیادى از شیعیان در مراسم عزادارى امام حسین (ع) در پاکستان و کشورهاى دیگر است. نمونه‏‌هایى از آثار و تالیفات او در تبلیغ آرا و سیاست‏‌هاى وهابیان و مبارزه با عقاید تشیع عبارت است از: الشیعه و اهل البیت، الشیعه و التشیع، الشیعه و القرآن و الشیعه و السنه.

ج. تاسیس مراکز فرهنگى، آموزشى و خیریه در ایالت بلوچستان پاکستان‏

وهابیان سعودى از شهریورماه ۱۳۶۸، به بهانه کمک‏‌هاى آموزشى و انسان دوستانه به مهاجران افغان در ایالات بلوچستان، مراکز متعددى تحت عنوان «موسسه الدعوه الاسلامیه»، «اداره الاسراء»، «موسسه مکه المکرمه الخیریه» و «موسسه مسلم» تأسیس کردند و از طریق کمک‏هاى مالى، فرهنگ ضد شیعى وهّابیّت و سیاست‌‏هاى ضد ایرانى خود را تبلیغ می‌‏کردند. نیز از طریق توزیع کتاب، جلسات سخنرانى، فیلم، نوار و عکس به آوارگان و مهاجران سنى مذهب مقیم این ایالت آموزش‏‌هایى می‌داند. وهابیان از این راه به ترویج افکار و اندیشه‏‌هاى محمدبن عبدالوهاب در پاکستان مى‏‌پردازند.

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.