مجاهد فرهنگی بدون مرز، سید محمدعلی رحیمی

نشست فرهنگ و تمدن اسلامی ایرانی در ژاپن برگزار شد

نشست تخصصی معرفی فرهنگ و تمدن اسلامی ایرانی به منظور ارائه شناخت بهتر و دقیق تر از فرهنگ و تمدن اسلامی – ایرانی و به مناسبت فرا رسیدن هفته وحدت، روز دوشنبه از سوی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن برگزار شد.

رایزن فرهنگی سفارت ایران در ژاپن در این نشست با اشاره به سابقه روابط تاریخی و فرهنگی ایران و ژاپن گفت: دو کشور ایران و ژاپن در شرق و غرب آسیا از جایگاه و اهمیت ویژه ای برخوردار هستند که با دارا بودن سابقه ای طولانی، همواره تعاملات و روابط دوستانه ای را تجربه کرده اند و در آستانه نودمین سال روابط رسمی دو کشور در سال ۲۰۱۹ امیدواریم شاهد توسعه این روابط باشیم.
دیوسالار به نقش برگزاری این برنامه در آستانه هفته وحدت در ایران و بسیاری از کشورهای اسلامی اشاره کرد و گفت: در ایران ادیان، مذاهب و قومیت های مختلفی وجود دارند که در کنار یکدیگر با آرامش و امنیت زندگی می کنند و در مباحث امروز در این زمینه توضیحات دقیق تری ارائه خواهد شد.
وی به اهمیت روابط و شناخت دو ملت از یکدیگر هم اشاره و تصریح کرد: مردم فرهنگ دوست دو کشور همواره نسبت به فرهنگ یکدیگر علاقه مندی های فراوانی داشته اند و امیدواریم این گونه برنامه ها در ایران و ژاپن بتواند در شناخت هر چه بیشتر از یکدیگر موثر واقع گردد.
حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم ساوادا معاون دانشگاه المصطفی(ص) ژاپن نیز سخنانی به وجود مذاهب، ادیان و اقوام مختلف در ایران اشاره کرد و گفت: هفته وحدت در ایران به مناسبت میلاد پیامبر گرامی اسلام مورد توجه و بزرگداشت قرار می گیرد.
او تصریح کرد: در ایران علاوه بر شیعیان، اهل سنت، مسیحیان و ادیان و مذاهب مختلف زندگی می کنند که هیچگونه اختلافی که آرامش و امنیت آنان را بر هم بزند وجود ندارد و قوانین این کشور آزادی های لازم را در اختیار ادیان و مذاهب مختلف قرار داده است.
وی به تجربه زندگی چند ساله خود در ایران اشاره کرد و افزود: در زمان تحصیل که در قم زندگی می کردم هیچ کسی از من در مورد دین سئوال نکرد و امروز اهل سنت و شیعیان در کنار دیگر مذاهب در کنار هم زندگی می کنند.
حجت الاسلام ساوادا در ادامه در خصوص موضوعات مرتبط با فرهنگ و تمدن اسلامی – ایرانی مطالب ارائه کرد که مورد توجه قرار گرفت.
در ادامه این برنامه ‘ساتوشی’ از اساتید زبان و ادبیات فارسی دانشگاه مطالعات خارجی دانشگاه توکیو هم ضمن ارائه مقاله ای در خصوص تاریخچه روابط ایران و ژاپن توضیحاتی ارائه کرد.
پایان بخش این برنامه نیز پاسخ به تعدادی از سئوالات مخاطبان و میهمانان این نشست تخصصی بوده است.
منبع: خبرگزاری ایرنا

همچنین بخوانید...

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.